Kiedy niezbędna jest pomoc adwokacka?


W gąszczu przepisów prawnych można się bardzo szybko zgubić, dlatego wiele osób, gdy musi załatwić jakąś sprawę prawnie, wybiera się do kancelarii prawnej po pomoc. Pomocy może udzielić prawnik, jeśli chodzi tylko o poradę prawną, lub adwokat, gdy oprócz porady potrzebne jest na przykład reprezentowanie klienta w sądzie. Niestety nie w każdej sprawie może to robić prawnik, ponieważ przepisy polskiego prawa tak stanowią. Dlatego każda kancelaria prawna zatrudnia i prawników, i adwokatów.

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat to prawnik, który po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich w dziedzinie prawa ukończył aplikację adwokacką. Dlatego ma nie tylko większą wiedzę, ale też ma większe doświadczenie i wiedzę ukierunkowaną konkretnie na pracę adwokacką.

Do zadań adwokata należy między innymi reprezentowanie klientów na sali sądowej, choć może on tak samo jak prawnik po prostu udzielić porady czy sprawdzić legalność zawieranej umowy.

Komu może udzielić pomoc adwokat?

Adwokat może reprezentować klienta w każdej sprawie sądowej między innymi w sprawach karnych, administracyjnych, gospodarczych, karno-skarbowych czy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego. Najczęściej jednak pomoc adwokacka jest wybierana w sytuacji, gdy klient nie czuje się sam pewnie w sprawie i chce, aby profesjonalista go reprezentował.

Coraz więcej firm zatrudnia też kancelarię prawną do obsługi umów, kontraktów czy nawet w wypadku, gdy dochodzi do sprawy sądowej. W ten sposób mogą dalej funkcjonować bez martwienia się o to, czy zawierany interes jest korzystny.