Bezpieczeństwo lokowania kapitału w złotych sztabkach

Umiejscowienie kapitału w metalach szlachetnych jest niezwykle popularne ze względu na bezpieczeństwo inwestycji. Złote sztabki wydają się być najrozsądniejszym wyborem, jeśli chce się mieć pewność, że kapitał jest bezpieczny i broni się przed inflacją, a jednocześnie daje szansę na nieco wyższy wzrost wartości, ponad wartość inflacji.

Czy złote sztabki są bezpieczną lokatą?

Odpowiedzenie na pytanie o to, czy złote sztabki są bezpiecznym miejscem na ulokowanie swojego kapitału, jest bardzo złożona. Przede wszystkim trzeba najpierw dokładnie przeanalizować bieżącą sytuację geopolityczną. Przeważnie jest tak, że lokowanie pieniędzy w metalach szlachetnych nie niesie za sobą zbyt dużego ryzyka, dzięki czemu jest ono tak często rekomendowane przez specjalistów. Trzeba jednak brać pod uwagę, że może dojść do sytuacji, w której złote sztabki zaczną tanieć. Dzieje się tak przeważnie wtedy, gdy na rynku panuje dobra koniunktura, a większość kapitału lokowana jest w akcjach firm. Taka strategia jest bardziej ryzykowna, jednak niesie za sobą o wiele wyższy procent zwrotu z inwestycji, co przyciąga całe rzesze inwestorów. Złoto jest lepszą inwestycją na gorsze czasy, gdy kapitał odpływa z giełdy i jest lokowany właśnie w metalach szlachetnych, nieruchomościach lub innych aktywach tego rodzaju.

Nieruchomości a złote sztabki

Wiele osób zastanawia się, czy nie bardziej opłaca się zainwestować w nieruchomość, niż w złote sztabki. To również nie jest jednoznaczne, gdyż obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Inwestycja w nieruchomość jest przede wszystkim o wiele bardziej skomplikowana, a złoto wystarczy kupić i trzymać.