Warszawskie kliniki chirurgii plastycznej

Ultra_Nancy / Pixabay

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny niedocenianą i niesamowicie spłycaną. Jest to oczywiście bardzo krzywdzące dla pacjentów, pacjentek oraz lekarzy wykonujących tego rodzaju zabiegi, które to niekiedy można nazwać autentyczną sztuką. Podstawą chirurgii plastycznej nie jest wcale wyłączna poprawa czyjegoś wyglądu. Przesłanką dla wykonania zabiegu jest oczywiście cierpienie fizyczne, psychiczne oraz ograniczenie samodzielności wynikające właśnie z faktu istnienia podstawowego defektu wizualnego.

Jaki jest zakres chirurgi plastycznej?

Chirurgia plastyczna to absolutnie wyłącznie piersi, nosy, pośladki etc. Tak naprawdę zapomina się o bardzo istotnej twarzy całej chirurgii plastycznej. Chirurgia plastyczna i czynnościowa to olbrzymie poletko działania dla chirurgów plastyków. Rekonstruują oni bardzo często kończyny, twarz, głowę, tułów po ciężkich zabiegach. Operacje podnoszą nie tylko walory estetyczne ale i przyczyniają się do znaczącego usprawnienia pacjenta – wielu sytuacjach chirurgia plastyczna pozwala odzyskać komuś chęć do życia, samodzielność. W kontekście tej roli chirurgia plastyczna nie może być sprowadzana wyłącznie do leczenia kompleksów, czy też niewielkich defektów kosmetycznych.

Nowa ja?

Skalpel jest w fachowych rękach narzędziem cudownym, prawdziwym dłutem spod którego wychodzi zupełnie nowe ja. Wymagająca i skomplikowana dziedzina medycyny, która integrować musi wiedzę z olbrzymiej liczby działów sztuki lekarskiej. Chirurgia plastyczna jest ważna i nie można jej sprowadzać wyłącznie do chirurgii estetycznej. Zabieg taki wykonywany jest dość często ze względów medycznym i zdrowotnych.