Nowoczesne projekty zazielenienia

Przy próbie natychmiastowego oddania terenów zielonych do użytkowania stosuje się przede wszystkim dojrzałe i mocno odchowane rośliny, które nie stanowią ryzyka dla inwestycji w kontekście chorób czy pasożytów, a przy tym od razu nadają wyrazistości projektowanej zieleni dzięki swoim rozmiarom. Dlatego też duże rośliny stanowią zainteresowanie inwestorów oddających chociażby osiedla mieszkaniowe, gdzie tereny zielone stanowią istotne uzupełnienie całego obszaru i swoistą wizytówkę przestrzeni ? często wydatki na takie adaptacje idą w setki tysięcy złotych.

Projekty komercyjne i publiczne

Zarówno projekty typowo komercyjne, czyli nastawione na zysk inwestora oraz te publiczne, finansowane ze środków budżetu państwa w ramach realizacji celów społecznych czy komunalnych, często sięgają po duże rośliny, ponieważ nie może być mowy o dwu czy trzyletnim okresie oczekiwania na rozrost roślin. Innym poważnym problemem, z którym borykają się ogrodnicy sadzący rośliny od najmniejszej sadzonki, bywa problem ich przyjmowania w nowym gruncie czy obumierania po pierwszym sezonie, co znacząco spowalnia cały proces.

Więcej dowiesz się na: http://greengarden.com.pl/szkolka-roslin/oferta/duze-rosliny/

Korzyści z wyboru dużej rośliny

Czasami lepiej na początku zainwestować nieco więcej, ale mieć stuprocentowy i gwarantowany efekt końcowy. W tym kontekście duże rośliny rozwiązują kilka problemów za jednym zamachem:

  • wszystkie rośliny są zdrowe i pozbawione pasożytów;
  • posiadają silne ukorzenienie, dzięki czemu muszą przyjąć się w nowym miejscu;
  • natychmiast mają odpowiednie rozmiary, więc stwarzają wrażenie dojrzałego terenu zielonego;
  • nie wymagają tak intensywnych prac ogrodniczych wokół siebie (podlewanie, nawożenie, pielenie, przycinanie itp.).