Kłopoty ze snem sygnalizuje coraz większa ilość osób. Nawet ludzie, którzy do tej pory nie mieli żadnych problemów z zasypianiem, nagle zauważają, że pół nocy mają nieprzespane albo nawet w ogóle nie mogą zasnąć. Czy można, więc liczyć na jakieś skuteczne leczenie bezsenności? Jest wiele ofert terapeutycznych, ale najpierw należy zrozumieć przyczyny, dla których wystąpiła taka dysfunkcja zdrowotna. Wg statystyk takie objawy mogą występować nawet u 40 % osób dorosłych. Problemu nie można ignorować, bo sen jest potrzebny naszemu organizmowi tak jak powietrze do oddychania.
Leczenie bezsenności poprzedzone diagnozą
Podłoże występowania bezsenności zawsze musi określić specjalista. Przyczyny dzielimy na fizyczne i psychologiczne. Geneza występowania takich problemów może wynikać z długotrwale występującego w naszej egzystencji stresu albo wtedy, gdy jest mocno zakłócony rytm dobowy. Powodem występowania bezsenności może być więc zmiana trybu pracy, gdy musimy pracować na zmiany na przykład w nocy. Innym powodem mogą być krótkotrwałe choroby oraz infekcje lub ból różnego pochodzenia. Poza tym deficyty snu mogą się pojawić w przypadku występowania zaburzeń lękowych, depresji, nerwicy albo choroby afektywnej dwubiegunowej. Specjaliści wymieniają również nadużywanie leków albo uzależnienie od alkoholu i kofeiny czy może korzystanie z komputera. Pamiętajmy, że niebieskie światło emitowane przez ekrany blokuje wydzielanie odpowiedniej ilości dopaminy.
Z bezsenności wyleczy nas terapeuta
Aby leczenie bezsenności była najskuteczniejsze najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który oferuje terapię poznawczą-behawioralną. Dzięki temu będzie można zmienić nasze zachowania oraz nawyki typowo egzystencjalne, które w efekcie doprowadziły do bezsenności. Taka terapia jest szczególnie polecana, gdy występuje bezsenność pierwotna, ale także wtórna. Ta druga współwystępuje przy okazji innych chorób. Warto też skorzystać z treningów relaksacyjnych i sięgnąć po leki ziołowe z melisą lub walerianą.